Община Бургас спечели европейско финансиране и ще изпълни няколко големи и полезни за града проекта на обща стойност десетки милиони лева.

 

Ето кои са те:

* „Изграждане на Специализиран пристанищен обект за обслужване на риболовните дейности-място за временно укритие на риболовни кораби/закрита лодкостоянка“ в ПИ с проектен идентификатор 07079.10.1245 по КК на местност „Рибарско пристанище“, кв. „Крайморие“, гр. Бургас“.

* „Обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност в сграда на Община Бургас на ул. „Александровска“ № 26″.

* „Изграждане на социални жилища – студентски блок в зона „Д“ на ж. к. „Меден рудник“, УПИ VIII, кв.151, гр. Бургас“.

* „Модернизация на системата за уличното осветление на 22 зони, включващи главните пътни артерии на град Бургас“.

* „Интегриран модел за управление на градската мобилност – I етап“.

* „Създаване на Младежки международен център Бургас“.

* „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Бургас чрез модернизация на обществения транспорт“, „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух“ – закупуване на нови електробуси.

* „Реконструкция, ремонт и обновяване, внедряване на мерки за енергийна ефективност в Културен дом на Лукойл Нефтохим“, „Реконструкция и преустройство на съществуваща сграда в културно-образователен център (музей) за съвременно изкуство и библиотека“.

* „Реконструкция на ул. „Цариградска“ от о.т. 469 до о.т. 319 и от о.т. 468б до о.т. 469 и прилежащо пространство в УПИ I, кв. 38, на ж.к. „Възраждане“, гр. Бургас – част от проект „Обновяване на градска жизнена среда в ЦГЧ, ж.к. Възраждане и ж.к. „Меден рудник – етап II“.

Но, по правилата на Европейския съюз Община Бургас трябва да осигури процент свое финансово участие в тези проекти, за да получи безвъзмездно по-голямата част от парите. За тази цел тя поиска и получи от местния парламент разрешение за поемане на дългосрочен дълг от „Фонд за органите на местното самоуправление в България-ФЛАГ“ ЕАД и/или ДЗЗД „Фонд за устойчиви градове“ (ФУГ), създаден с цел изпълнение на финансов инструмент „Фонд за градско развитие“, финансиран със средства от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 за регионите София и Южна България.

По закон се изисква провеждането на обществено обсъждане, което беше обявено предварително и се проведе вчера, при спазване на строги мерки за безопасност в условията на епидемиологична обстановка.

Община Бургас планира максимален размер на дългосрочния дълг – до 14 784 885 лева. Тя няма да го обезпечи със свое недвижимо имущество, а с настоящи и бъдещи приходи.

Община Бургас винаги търси възможно най-изгодни условия, а в този случай срокът за погасяване ще бъде до 12 години.